Bulevardul Dacia din sectorul Botanica al capitalei s-a transformat într-un adevărat șantier. Pe unele porțiuni au fost...

Bulevardul Dacia din sectorul Botanica al capitalei s-a transformat într-un adevărat șantier. Pe unele porțiuni au fost deja finalizate lucrările, iar pe alte tronsoane se lucrează intensiv. Pe tronsonul bd. Decebal – bd. Cuza Voda sunt amenajate trotuarele pietonale și pista pentru bicicliști, locuri de parcare, este reparat trotuarul tehnic și reconstruite treptele din beton, este instalat iluminatul public, urmează instalarea mobilierului urban. Pe tronsonul Cuza Vodă – Burebista, se lucrează la amenajarea aleii pietonale în adiacentul stadionului Zimbru, amenajarea pistei pentru bicicliști pe tronsonul bd. Cuza Voda – bd. Dacia 45A. Urmează amenajarea trotuarelor, a acceselor din adiacentul bd. Dacia 47 și zona intersecției str. Burebista - bd. Dacia, amenajarea locurilor de parcare în paralel părții carosabile din bd. Dacia, instalarea mobilierului urban. Pe tronsonul Burebista – Grădina Botanică la fel sunt executate lucrări de amenajare a pistei pentru bicicliști pe tronsonul (Gr. Botanică - Dacia 55), amenajare a trotuarelor pietonale din adiacentul bd. Dacia 49/1, instalarea iluminatului public. Și pe tronsonul Cuza Voda – Independenței se lucrează la amenajarea trotuarelor pietonale și a locurilor de parcare în paralel cu carosabilul pe tronsonul (bd. Dacia 36 – bd. Dacia 38), instalarea iluminatului public și instalarea mobilierului urban. Bulevardul central din sectorul Botanica este de nerecunoscut, după ce au fost amenajate și spațiile adiacente, au fost amenajate scuaruri, reparate carosabilul și trotuarele pe mai multe străzi. Dezvoltăm Chișinăul împreună.

Apr 9, 2025 - 10:00
 0  45
Bulevardul Dacia din sectorul Botanica al capitalei s-a transformat într-un adevărat șantier.
Pe unele porțiuni au fost deja finalizate lucrările, iar pe alte tronsoane se lucrează intensiv.
Pe tronsonul bd. Decebal – bd. Cuza Voda sunt amenajate trotuarele pietonale și pista pentru bicicliști, locuri de parcare, este reparat trotuarul tehnic și reconstruite treptele din beton, este instalat iluminatul public, urmează instalarea mobilierului urban.
Pe tronsonul Cuza Vodă – Burebista, se lucrează la amenajarea aleii pietonale în adiacentul stadionului Zimbru, amenajarea pistei pentru bicicliști pe tronsonul bd. Cuza Voda – bd. Dacia 45A. Urmează amenajarea trotuarelor, a acceselor din adiacentul bd. Dacia 47 și zona intersecției str. Burebista - bd. Dacia, amenajarea locurilor de parcare în paralel părții carosabile din bd. Dacia, instalarea mobilierului urban.
Pe tronsonul Burebista – Grădina Botanică la fel sunt executate lucrări de amenajare a pistei pentru bicicliști pe tronsonul (Gr. Botanică - Dacia 55), amenajare a trotuarelor pietonale din adiacentul bd. Dacia 49/1, instalarea iluminatului public.
Și pe tronsonul Cuza Voda – Independenței se lucrează la amenajarea trotuarelor pietonale și a locurilor de parcare în paralel cu carosabilul pe tronsonul (bd. Dacia 36 – bd. Dacia 38), instalarea iluminatului public și instalarea mobilierului urban.
Bulevardul central din sectorul Botanica este de nerecunoscut, după ce au fost amenajate și spațiile adiacente, au fost amenajate scuaruri, reparate carosabilul și trotuarele pe mai multe străzi.
Dezvoltăm Chișinăul împreună.