Jump to Navigation
Portile Orasului

Festivalului-concurs municipal ,,Pentru Tine, Doamne”, ed. a XXII-a

Data: 
Vineri , Aprilie 6, 2018
Imagini: 

În conformitate cu prevederile Dispoziției Pretorului sectorului Botanica, dlui Oleg Rațoi, nr. 30 din 02.04.2018 „Cu privire la acțiunile cultural-artistice, sportive și de tineret dedicate Sfintelor sărbători de Paști” la data de 04.04.2018 a avut loc etapa de preselecție a Festivalului - concurs municipal de cântec popular pascal „Pentru Tine, Doamne”, ediția a XXII-a, cu participarea colectivelor de tineret din municipiu.
Festivalul a fost organizat în colaborare cu Secția Educație și Tineret a Direcției Generale Educație, Tineret și Sport a Consiliului municipal Chișinău. La festival au participat 16 colective de amatori și 14 soliști.
În conformitate de decizia juriului laureați (premianți) ai festivalului au devenit, după cum urmează:
Rezultatele                                                      
Festivalului – concurs municipal de cîntec pascal „Pentru Tine, Doamne”, ediția a XXII-a (04.04.2018)

Categoria colective
Premiul mare
AF „Romanița”, Colegiul de Medicină și Farmacie        , Conducător artistic - Mihai Siminică.
Locul I
AF ,,Mocăncuța”, ȘP nr. 2,  Conducător artistic - Romela Osoianu.
Locul II
AF„Haiducii”, Centrul de Excelență în Transporturi,  Conducător artistic - Dorin Belous;
AF „Cetina”, Colegiul Financiar-Bancar; Conducător artistic - Iulia Hagim.
Locul III
AF „Ciucurel”, Colegiul „MondoStudArt”;Conducător artistic -Mihai Leon;
AF ,,Măruț mărgăritar”, LT „Ginta Latină” ; Conducător artistic - Romela Osoianu;
Corul LT „Grigore Vieru”, Conducător artistic - Vlad Petrachi.
Mențiuni
AF „Haiducii”, LT „Hiperion”, Conducător artistic - Ana Ralea;
AF de la LT „Doina și Ion Aldea Teodorovici”, Conducător artistic - Viorica Ciubotaru.
Mențiuni speciale
AF ,,Văglence”, CCC „Curcubeul”, Conducător artistic -       Ana Pagur;
AF „Lăstărașii”, Școala de Arte Ciorescu, Conducător artistic -      Tamara Balan;
AF „Vocile primăverii”, Școala de Arte Ciorescu, Conducător artistic - Natalia Coliban.
Categoria soliști
Locul I
Serchiziuc Mihaela, CEEA „Șt. Neaga”;
Mămăligă Alexandrina, AMTAP;
Locul II
Caraji Ana-Maria, CEEA „Șt. Neaga”;
Sinița Eudochia Dumitrița; CCC „Artico”;
Locul III
Bragari Ana, CEEA „Șt. Neaga”;
Dimitriu Cristina, Academia Militară „Alexandru cel Bun”;
Chișcă Ilie, AF „Haiducii”, LT „Hiperion”;
Mențiuni
Coșleț Ana, CEMF;
Meșcoi Svetlana Doina, CEEA „Șt. Neaga”;
Luchian Marian, LT „Doina și Ion Aldea Teodorovici” .