Jump to Navigation
Portile Orasului

Concertul de gală al laureaților Festivalului - concurs municipal de cîntec ostășesc ,, La onor, la datorie"

Data: 
Vineri , Noiembrie 17, 2017
Imagini: 

La 15.11.2017  în incinta Centrului de Excelență în Educaţie Estetică „Șt. Neaga”, a avut loc Concertul de gală al laureaților Festivalului – concurs municipal de cîntec ostășesc „La onor, la datorie”, ediția a XX-a,cu participarea colectivelor de tineret din municipiu. Acțiunea susmenționată a fost dedicată ,,Zilei Naţionale a Tineretului”, fiind organizată de Pretura sectorului Botanica în colaborare cu Direcția Cultură și Direcția Generală Educație, Tineret și Sport ale Consiliului municipal Chișinău.
Pretura sectorului Botanica aduce mulțumiri pentru dăruire tuturor celor care sau implicat plenar în realizarea acestui proiect: membrilor juriului, conducătorii de colective folclorice și tinerilor artiști amatori, etc.
Membrii juriului:Victor Ghilaș, Doctor habilitat, Director - Institutul Patrimoniului, Academia de Științe a Moldovei (AȘM), Vasile Chiseliță, Doctor muzicolog, AȘM, Mariana Cocieru, Doctor în filologie, AȘM, Andrei Tamîzlîcaru, Artist al Poporului, folclorist, Uniunea Muzicienilor din RM, Nicolae Gribincea, Maiestru în Arte.
Colectivele Laureate
1.     Corul Liceului Teoretic „Grigore Vieru”, conducător artistic – Vlad Petrache;
2.     Ansamblul Folcloric „Haiducii”, Liceul Teoretic „Hiperion”,  conducător artistic – Ana Ralea;
3.     Ansamblul Folcloric „Haiducii”, Centrul de Excelență în Transport, conducător artistic – Dorin Belous, conducător organizator – Liuba Mardari;
4.     Ansamblul Folcloric „Ciucurel”, Colegiul „MondStud-Art”, conducător artistic – Mihai Leon;
5.     Ansamblul Folcloric de la Liceul Teoretic „Spiru Haret”, conducător artistic Valentina  Osoianu;
6.     Ansamblul Folcloric „Cetina”, Colegiul Financiar Bancar, conducător artistic – Alina Munteanu și Iulia Hagim;
7.     Ansamblul Folcloric „Iedera”, CRCT „Artico”, conducător artistic – surorile  Osoianu;
8.     Ansamblul Folcloric „Romanița”, Centrul Excelență în Medicină și Farmacie, conducător artistic – Mihai Siminică;
 
Colective Menționate
1.     Ansamblul Folcloric „Mocăncuța”, ȘP nr. 2,conducător artistic – Romela Osoianu;
2.     Ansamblul Folcloric „Văglence”, CCC „Curcubeul”,conducător artistic – Ana Pagur;
3.     Ansamblul Folcloric „Țărăncuța”, AMTAP, conducător artistic – Victor Botnaru.
Soliști Laureați
1.     Ilie Chişcă, AF „Haiducii”, LT „Hiperion”, or. Durleşti;
2.     Mihaela Garbuzov, AF „Cetina”, Colegiul Financiar Bancar;
3.     Nicoleta Vlaicu, AF „Cetina”, Colegiul Financiar Bancar;
4.     Galina Maleca, AMTAP;
5.     Cristina Dimitriu, Academia Militară „Alexandru cel Bun”.
Soliști Menționați
1.     Sergiu Plămădeală, Unitatea Militară 1001;
2.     Valeria Breazu, AF de la LT „Spiru Haret”,
3.     Mihaela Strastian, AF „Iedera”, CRCT „Artico”
4.     Ana Felicia Caragea, Centrul de Excelență în Educaţie Estetică „Șt. Neaga”;
5.     Aurelia Munteanu, Centrul de Excelență în Medicină și Farmacie;
6.     Valentin Gorban, Centrul de Excelență în Medicină și Farmacie;
7.     Ghenadie Coceban, AMTAP;
Maria Onica, AF de la LT „Doina și Ion Aldea Teodorovici”