Jump to Navigation
Portile Orasului

Concertul de Gală al laureaţilor Festivalului-concurs municipal de tradiţii şi obiceiuri de iarnă „Florile Dalbe”, ediția XXIII, 17 decembrie 2019

Data: 
Miercuri , Decembrie 18, 2019
Imagini: 

Pretura sectorului Botanica în colaborare cu Direcția Cultură și Direcția Generală Educație, Tineret și Sport ale Consiliului municipal Chișinău, a organizat și desfășurat, în perioada 12 decembrie -17 decembrie 2019, tradiționalul Festival – concurs municipal de obiceiuri și tradiții de iarnă „Florile Dalbe” , ediția a XXIII-a, cu participarea colectivelor de tineret din municipiu.
Etapa de preselecție a Festivalului sus menționat sa desfășurat la data de 12.12.2019, la Pretura sectorului Botanica.
La data de 17.12.2018, Pretura sectorului Botanica, a desfășurat Concertul de Gală al laureaților Festivalului – concurs municipal de obiceiuri și tradiții de iarnă „Florile Dalbe” , ediția a XXIII-a.
Membrii juriului format din: Victor Ghilaș, Director - Doctor Habilitat, Director, Institutul Patrimoniului, Ministerul Educației, Culturii și Cercetării, Vasile Chiseliță, Doctor muzicolog, Ministerul Educației, Culturii și Cercetării, Tamara Mogîldea – Șef Secție Arte Tradiționale, Centrul Național de Conservare și Promovare a Patrimoniului Cultural Imaterial, au evaluat prestația participanților la festival și au decis lista nominală a colectivelor laureate și respectiv menționate, care au beneficiat de diplome de gradul respectiv și prime bănești din partea organizatorilor, după cum urmează:
Locul I
AF „Romanița”, Centrul de Excelență în Medicină și Farmacie ,,Raisa Pacalo” Conducător artistic: Mihai Siminică;
AF „Brîuleț”, LT ,,Toader Bubuiog”, com. Bubuieci, Conducători artistici:                    Ion Guțu și Svetlana Bursacovschi;
Locul II
AF „Doina”, Pretura sectorului Botanica, Conducător artistic: Ion Glodea;

  1. Colind „Steau sus-răsare”
  2. ,,Sculați-sculați boieri mari”
  3. ,,Sus boieri nu mai dormiți”
  4. Capra

Studioul Folcloric ,,Iedera”, CRCCT ,,ARTICO”, Conducător artistic: Gheorghe Donos;

  1. Colind ,,Pe o crenguță de măr dulce”
  2. Capra
  3. Urătura

Locul III
AF „Cetina”, Centrul de Excelență în Economie și Finanțe, Conducător artistic: Alina Muntean;

  1. Colind ,,Maria se preumbla”
  2. ,,Jupînul și jupîneasa” (La doi Meri)

AF „Ciucurel”, Colegiul Mondostud-Art, Conducător artistic: Mihai Leon;

  1. ,,Dinaintea acestiui curțiu”
  2. ,,În leagănul cerului”

Premiul special al juriului
LTPA ,,Elena Alistar”, Conducător artistic: Alexandru Pleșca;
AF „Haiducii”, Centrul de Excelență în Transporturi, Conducători artistici: Nicolae Gribincea și Dorin Belous, Conducător organizator: Liuba Mardari;
AF bulgar ,,Văglence”, CAE „Curcubeul”, Conducător artistic: Ana Pagur;
Mențiune
AF ,,Răzeșii”, LT „Hiperion”, or. Durlești, Conducător artistic: Ana Ralea;
AF „Basarabencele”, Școala de Arte Ciorescu, Conducător artistic: Svetlana Godoroja;
AF „Alecsandrenii”, LT „Vasile Alecsandri”, Conducător artistic: Minodora Darie;
Soliști
Locul II                Laur Angela, AF „Doina”;

  1. ,, Scoala-ti-me gazdă mare”

Locul III              Gatman Vera, LIMS;

  1. ,,Sus în deal la Ierusalim”

Mențiune
Duca Ina;                                                                                    Gîrlea Sanda;                                                                              Brînzan Albina.
Pretura sectorului Botanica aduce sincere mulțumiri Direcției Cultură și respectiv, Direcției Generale Educație, Tineret și Sport pentru susținerea logistică și suportul financiar acordat (prime bănești) la organizarea Festivalului – concurs municipal de obiceiuri și tradiții de iarnă „Florile Dalbe”.